Ahmad Tea Blog
Články
Recepty
Tagy

Ako chutia Vianoce vo Veľkej Británii?

Ako chutia Vianoce vo Veľkej Británii? 

Mesto sa trbliece a hrá všetkými farbami. Chladný mráz štípe na tvári. Zababušíte sa do svojho obľúbeného zimného šálu a takmer tanečným krokom kráčate po zasneženej ulici. Vôňa klinčekov a škorice, teplo domova, obľúbené vianočné rozprávky a úsmevy najbližších. To všetko sú drobnosti, ktoré počas najkrajšieho obdobia roku zahrejú každé srdce. 

foto alt


Bol to dlhý rok, počas ktorého každý z nás určite prežil množstvo príbehov a nezabudnuteľných chvíľ. Všetci sme o niečo starší, múdrejší a skúsenejší. Práve teraz je vhodný čas na to, aby sme na chvíľku spomalili a zhodnotili zážitky uplynulých dvanástich mesiacov. A, samozrejme, je tu čas, na ktorý sa tešíme najviac – čas strávený s rodinou a najbližšími. Nastáva magické obdobie, ktoré nám prináša veľa radosti a nostalgie. Prichádzajú Vianoce! Znovu sa môžeme na chvíľu cítiť ako deti, ktoré veria v kúzla. Opäť môžeme zájsť na zamrznutý rybník korčuľovať sa, zahrať si spoločenskú hru s rodinou, vymyslieť vlastné druhy vianočných cukroviniek, vyrobiť si ozdoby na stromček či dojímať sa nad romantickými filmami, ktoré poznáme už naspamäť. 

 

Slávnostný začiatok vianočného obdobia

Dôležitou súčasťou každého sviatku sú tradície. Vianoce sú čas, keď sa celá rodina zíde pri sviatočnom stole. Zmysel najkrajších sviatkov v roku je najmä vo vzájomnej úcte, láske a priateľstve. Napriek tomu, že po celom svete majú Vianoce rovnaké posolstvo, tradície a zvyky sú často iné, než ich poznáme u nás. Poďme sa pozrieť na to, ako vyzerajú tradičné Vianoce vo Veľkej Británii. 
Vianočné obdobie sa začína na Slovensku adventom a trvá štyri nedele. Vianoce vo Veľkej Británii sa začínajú už päť týždňov pred Štedrým dňom. Začiatok vianočného obdobia je charakteristický rozsvecovaním vianočných svetiel v uliciach miest. Pri tomto tradičnom akte nechýbajú hudobníci, koledníci či celebrity. 


Symboly a ozdoby

Jedným z hlavných symbolov Vianoc je vianočný stromček. Zatiaľ čo u nás je zvykom zdobiť ho až tesne pred Štedrým dňom, väčšina domácností vo Veľkej Británii zdobí stromček už začiatkom decembra. Niektoré rodiny už od začiatku mesiaca kladú zabalené darčeky od priateľov či susedov priamo pod stromček, aby sa najmenší členovia domácnosti mohli tešiť na sviatky ešte viac. Briti sú dobre známi svojou zdvorilosťou a za darčeky radi poďakujú. Na každom darčeku je preto vždy pripevnená kartička s menom obdarovaného, venovaním a menom osoby, ktorá darček darovala. 
Zaujímavosťou je, že vo Veľkej Británii sa vo vianočnom období nezdobia len stromčeky, ale aj domy – a to ich interiér aj exteriér. Ozdoby sú miestami také nápadité a výstredné, že pripomínajú zábavný park. 
Ďalšími vianočnými symbolmi sú imelo a pichľavá rastlina nazývaná cezmína, ktoré si každoročne ľudia dávajú do svojich domovov a veria, že im prinesú šťastie. Vedeli ste, že tradícia bozku pod vianočným imelom vznikla práve v Anglicku? 

 

 

Darčeky a pohostenie

Možno to bude pre vás prekvapením, ale 24. december je vo Veľkej Británii bežný pracovný deň. Vianočné ponožky na drobné darčeky a sladkosti sa vešajú na kozubové rímsy až večer. Ďalšou zaujímavosťou je, že darčeky nenosí Ježiško, ale Otec Vianoc (Father Christmas), ktorý priletí komínom, preto deti veľmi často ukladajú svoje vianočné priania práve do komínov. 
Christmas Day je 25. decembra. Hneď ráno po prebudení sa rozbaľujú darčeky. Potom nasleduje návšteva kostola. Najslávnostnejším rodinným stretnutím nie je večera, ale obed, ktorý sa začína prípitkom a otvorením tzv. „christmas crackers“ – pestrofarebných papierových balíčkov, ktoré majú tvar bonbónov. Vnútri týchto balíčkov je schovaný malý darček, vtip a malá papierová korunka. V našich končinách sa za tradičné vianočné menu považuje kapor a zemiakový šalát, vo Veľkej Británii je to pečený moriak s gaštanovou plnkou, pečená zelenina, zemiaky a omáčka „gravy“. Ďalšími tradičnými pochutinami sú pečené párky obaľované v slanine (tzv. prasiatko v deke), brusnicový džem, paštéta a vianočný puding, v ktorom je zapečená minca pre šťastie. 
Sladký dezert je vo forme perníkov (gingerbread men) a koláčikov z krehkého cesta (mince pies), ktoré sú plnené zmesou korenia a ovocia s kvapkou brandy. 
Zatiaľ čo v slovenských domácnostiach sa po hostine venujeme tradíciám, ako je napríklad liatie olova, vo Veľkej Británii všetci členovia rodiny sledujú vianočný prejav kráľovnej Alžbety II., počas ktorého sa podáva tradičný anglický čaj. Jednou z menej známych tradícií je tzv. „boxing day“. Počas tohto dňa (26. decembra) sa v kostoloch organizujú zbierky pre chudobných, kde sa dary ukladajú do kasičiek, tzv. „boxov“. 

 

 

 

Či už oslavujete Vianoce podľa dobre známych tradícií, alebo radšej dávate prednosť vlastným zvykom, prajeme vám krásne prežitie celého adventného obdobia a rovnako aj samotných Vianoc.
 

Zdieľať článok

Mohlo by vás zaujímať